Náš obchůdek byl založen v roce 1975 podnikem Drobné zboží Praha, které ho otevřelo jako speciální prodejnu léčivých rostlin a železitých a bylinných vín. V té době nebylo tolik dostupných léků a ani diagnostika nebyla na takové úrovni jako dnes. Proto se spousta lidí uchylovala k léčitelům, kteří používali i metody diagnostiky z očí nebo z moči. Ale zároveň v té době zkoumal Národní podnik Léčivé rostliny Zbraslav účinky rostlin a hledal možnosti jak je využít jako vhodný zdroj léčiv. Podnik Léčivé rostliny Zbraslav vznikl kolem roku 1930 ale v 50. letech byl znárodněn a stal se národním podnikem. Tím chci říci, že historie bylinářství je v Čechách velmi dlouhá a má tradici. Rozhodně nejde o novodobý objev dnešní doby, jak se někteří domnívají.
Dříve se navažovaly bylinné směsi přímo v obchodě z pytlů a podle receptů, které si nosili lidé od léčitelů. Časem prodavači zjistili, že pro některé recepty se lidé vracejí opakovaně a tak je začali připravovat dopředu, aby si ulehčili práci a zároveň díky tomu ty nejúčinnější recepty zůstaly zachované dodnes a lidé se pro ně stále vrací. Některé recepty připravoval i Národní podnik Zbraslav do krabiček a vznikla o nich i publikace Seznam léčiv rostlinného původu, kterou napsal kolektiv RNDr. PhMr. Miroslav Karmazín, Doc. RNDr. PhMr. Josef Hubík, Csc a RNDr. Jaroslav Dušek, Csc. v roce 1984. Je zde popsáno nejběžnější užívání rostlin a také vyráběné čajové směsi, které byly dostupné v běžné síti…. např. Pulmoran.
K naší rodině: otec (Hynek Matuška) je vyučený zahradník. Původně chtěl jít na střední lesnickou školu v Písku, protože ho vždy zajímalo pěstování rostlin a i polní produkce, ale z důvodu velké vzdálenosti a nepochopení rodičů šel na učiliště na zahradníka. Tam se setkal s Pavlem Váňou, který se později proslavil jako léčitel. A i díky němu se začal zabývat léčivými rostlinami. Po vyučení nastoupil na Nákupnu léčivých rostlin jako nákupčí…. jezdil po školách a vykupoval léčivky, které jsme jako děti sbírali. Později si dodělal maturitu a stal se šéfem (tenkrát asi vedoucím?) pražské nákupny, kde působil zhruba do roku 1985 a pak přešel jako prodavač do tohoto obchodu.
Tenkrát to byl v podstatě jediný obchod s léčivými rostlinami v republice a tak tu bývaly obrovské fronty, které se táhly až k Týnu a lidé v nich stáli i dlouhé hodiny. V roce 1990 se naskytla možnost obchod privatizovat, což otec udělal. A protože se vždy chtěl zabývat pěstováním a zpracováním rostlin tak si pronajal pole a výrobní prostory a začal pěstovat zejména heřmánek, fenykl, sléz a další. Bohužel kvůli změně legislativy už nebylo možné navažovat přímo z pytlů a tak založil výrobnu a začal byliny a čaje zpracovávat do hotových výrobků pod značkou Herbata s.r.o. Tyto směsi prodáváme v podstatě dodnes.
A protože jsme byli rodinná firma, tak i já, Klára Matušková, jsem po studiu na LFUK obor zdravotně sociální s titulem Bc. 🙂 🙂 nastoupila do Herbaty nejdříve jako fakturantka a „děvče zařiď co je potřeba“ a postupně jsem nahrazovala původní prodavačku paní Burketovou, až jsem tu skončila za pultem. V roce 2003 sem nastoupila i moje maminka ing. ze zemědělské fakulty a staly se z nás matka s dcerou za pultem, co vše ví a všemu rozumí nejlíp 🙂
Konec první části legendy.
Další část se začala psát nedávno, před pár týdny. Rozhodli jsme se totiž, že krámek pro „celkové vyčerpání systému“ zavřeme. To se dozvěděl mimo jiné Pavel Maurer a publikoval tuto zprávu na Facebooku. Následná vlna solidarity se dostala i k Pavlu Smažíkovi, majiteli bylinné firmy Herbadent. S tou je náš krámek historicky spřízněn jak přes podnik Léčivé byliny Zbraslav, tak přes autora receptury na Bylinný roztok na dásně HERBADENT a během chvíle jsme se s ním dohodli, že odpovědnost za další provoz krámku v Dlouhé převezme. Majitelé nemovitosti rádi s pokračováním bylinné tradice souhlasili a naše historie tedy může pokračovat. Jste u nás vítáni!